top of page

שני ילדים וגישה הפוכה לכסף


מעניין עם מי מהם אתם מזדהים יותר?

יש לי שני אוצרות בבית, בן ובת עם הבדל של שנתיים וחצי בגיל, שונים אחד מהשני בתכלית השינוי וכך גם הפוכים בגישה לכסף ובהתנהלות הכלכלית שלהם.

ועכשיו אסביר:

כבר שנים שהילדים מקבלים אצלנו דמי כיס ויודעים שעם הכסף הזה הם צריכים להסתדר בכל מה שנוגע להוצאות שאינן הכרחיות מבחינתנו (מבטיחה פוסט נפרד לגבי זה).

העניין הוא כזה, הבת הבכורה חסכנית מטבעה, אף פעם לא מרגישה מחסור. החנות היחידה בה היא יכולה להסתובב שעות היא חנות ספרים ותמיד מרגישה שיש לה את כל מה שהיא צריכה. לכן, היא בקושי מבזבזת את הכסף שלה ופועל יוצא מזה ==> תמיד יש לה כסף. אני תמיד צוחקת שהיא העשירה של הבית. כשלמישהו חסר כסף לטיפ לשליח או לקניות במכולת, לה יש. עכשיו תבינו, היא לא סגפנית ולא קמצנית. כשרצתה טלפון חדש קנתה לעצמה בלי למצמץ כשבא לה להזמין סושי ותקציב המסעדות של הבית נגמר היא מזמינה את כולנו. ובכלל תמיד יש לה כסף לכל מה שהיא רוצה ותמיד היא מסתובבת עם כסף בארנק. מה שכן, היא לא ממהרת להוציא אותו מהארנק 😉 ואני....משוגעת עליה 😍

הבן הקטן (שהוא כבר לא ממש קטן) בן 8, הפוך. מה זה הפוך? יותר הפוך מזה אין! 😀 כבר מיום רביעי הוא יודע מה יעשה עם דמי הכיס שיקבל ביום שישי. ואכן ביום שישי איך שמקבל את הכסף מיד רץ לבזבז אותו (קלפים, ספינר, יו ניים איט, מה שיש הוא קונה) כל הזמן הוא חושב על קניות. ללכת איתו לקניות זה כל הזמן לסרב לו כי כל מה שהוא רואה הוא רוצה. אמיתי לגמרי! לא משנה באיזה חנות תבקרו יהיה שם משהו שהוא ממש חייב לקנות. תמיד חסר לו משהו, תמיד יש דגם חדש שיצא שמבחינתו הוא הרבה יותר טוב ממה שיש לו. ותמיד אבל תמיד ==> אין לו כסף למה שהוא רוצה! רוצה נעלי כדורגל חדשות. אין כסף רוצה קורקינט חדש. אין כסף בקיצור לא יודע מה זה לחסוך וגם לא מבין בשביל מה לחסוך ולא משנה כמה אני מדברת איתו על הנושא. ואתם יכולים לדמיין שאצלנו בבית חופרים הרבה על הנושאים שקשורים להתנהלות כלכלית נכונה, נכון? 😂 כשאני מדברת איתו על זה התשובה שלו היא תמיד : "אמא אז בשביל מה את נותנת לי כסף אם לא בשביל שאני אבזבז אותו..." ואני...כמובן, משוגעת גם עליו😍

אז בעצם, בכל זמן נתון יש אצלנו בבית שני ילדים שמקבלים את אותו התקציב, למרות פער הגילאים ביניהם ועדיין אחת מרגישה תמיד שיש לה כסף לכל מה שהיא צריכה והשני חי בתחושת חוסר יומיומית. תמיד יש משהו שהוא רוצה להשיג ואין לו כסף בשבילו.

עכשיו וידוי : למרות שאני עוסקת בתחום וכלכלנית כבר מעל עשרים שנה אני מצליחה להזדהות עם שניהם.

ואתם יודעים למה? כי כשהייתי קטנה, הייתי בדיוק כמו הבן שלי. כך גם כשהייתי מתבגרת ובעצם כך הייתי עד שהחיים חייבו אותי לשנות גישה.

כל עוד הייתי רווקה ובלי התחייבויות כך חייתי. הרווחתי יפה ופרנסתי מסביבי את כל מי שרק הציע משהו למכירה: בגדים, נעליים, תכשיטים, בילויים. הייתי קונה ומבזבזת מלא. הרגשתי שאני חיה טוב ביומיום אבל אף פעם לא היה לי כסף לדברים הגדולים כמו אוטו ונסיעות לחו"ל והחרדה הכלכלית ליוותה אותי כי לא היה לי שום חסכון ולפעמים אף רק מינוס....

אבל, כשנקלענו למשבר הכלכלי שלנו, אהובי ואני, הבנתי שחייבים לשנות גישה. אז במקביל לעמידה בכיסוי החובות גם שיניתי את המחשבה ומאז היא השתנתה לתמיד.

מבחינתי היום להיות רגועה כלכלית זה דווקא לא לקנות ללא הפסקה, להיפך, להשאיר את הכסף אצלי בארנק כמה שיותר זמן.

מבחינתי לנהוג באוטו ישן ממש לא מבאס אותי, להיפך, משמח אותי לדעת שאין לי שום הלוואה על האוטו והאוטו הזה נקנה מכסף שהיה לי והוקצה בשמחה לטובת העניין. ואם אני מוותרת בחנות על רכישת חולצה שאני לא סגורה לגביה ואומרת לא תודה למוכרת, אני לא מרגישה שאין לי כסף, להיפך אני מרגישה שהרווחתי כסף.

היום אני מרגישה, ממש כמו הבת שלי, שלא חסר לי כלום. ואם חסר לי משהו אז אני אקנה אותו , אבל באופן מתוכנן ובזמן שהתקציב יאפשר לי.

אז בעצם בגיל 32 הפכתי את ההתנהלות שלי מההתנהלות של הבן שלי להתנהלות של הבת שלי.

מדהים לא?

ולמה אני מספרת את זה?

כי העולם מתחלק לשני סוגים של אנשים בהקשר של התנהלות כלכלית (זה לא חייב להיות שחור או לבן יש גם שטח אפור ביניהם) ומה שיפה בזה זה שהנסיון שלי מוכיח שאפשר גם לעבור מסוג אחד לסוג השני אם רק רוצים.

אצלי זה קרה בעקבות משבר כלכלי ולא היתה דרך אחרת (אולי היתה, אבל לא מבחינתי) אני מקווה שאם אתם רוצים לעשות את השינוי תעשו אותו מבלי לעבור משבר בדרך לשם.

אני מבטיחה לכם שהסוג השני, זה שחושב שניה על מה הוא מוציא את הכסף שלו ולא ממהר להוציא אותו חי חיים הרבה יותר רגועים כלכלית ואמנם מהבחינה החומרית יש לו אולי פחות חפצים בבית אבל מהבחינה הרגשית יש לו הרבה הרבה יותר וסביר להניח שבדברים שחשובים לו יש גם הרבה יותר..

אז איפה אתם היום בסיפור הזה ואיפה אתם באמת רוצים להיות?

איתכם ובשבילכם סמדר 💚

Smadar Givaty

בתמונה שני ילדים מתוקים אחרים שהם לא הילדים שלי, מעניין מה הגישה שלהם לכסף


פוסטים אחרונים
פוסטים קודמים
חיפוש לפי תגיות
עקבו אחריי בפייסבוק
  • Facebook - Black Circle
bottom of page